Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH  objavila je rezultate i preporuke PISA 2018 istraživanja za Bosnu i Hercegovinu. Objavi rezultata u Parlamentarnoj skupštini BiH nazočili su predstavnici nadležnih ministarstva obrazovanja, državnih institucija, međunarodnih partnera, medija i stručne javnosti, a cjelokupni događaj prenosila je uživo i državna televizija.

Postignuća koja su pokazali ispitanici iz naše zemlje daleko su ispod međunarodnog prosjeka, te su nisko rangirana i u regionalnome okviru.

Podsjetimo – u istraživanju PISA 2018  Bosna i Hercegovina sudjelovala je po prvi put, a uzorkom je obuhvaćeno 6480 petnaestogodišnjaka (3148 djevojčica i 3332 dječaka) iz 213 osnovnih i srednjih škola, javnih i privatnih, reprezentativni uzorak koji predstavlja populaciju učenika u našoj zemlji.

Ispitanici iz BiH pokazali su veoma nisku razinu čitalačke pismenosti, pismenosti iz matematike i prirodoslovlja. Razlika između našega prosjeka postignuća u odnosu na OECD prosjek procjenjuje se na 3 godine školovanja, što znači da su prosječni bosanskohercegovački petnaestogodišnjaci u vrijeme testiranja po postignućima bili razina dvanaestogodišnjaka OECD prosjeka.

Minimalnu razinu postignuća ne dostiže čak 58% učenika u matematici, 54% u čitanju, te 57% u prirodoslovlju, a istodobno, manje od 1% naših ispitanika postiglo je maksimalne rezultate.

Veliki broj komentara izazvala je i tvrdnja da svaki drugi učenik u BiH ne iskazuje funkcionalnu pismenost. Drugim riječima, učenici ne posjeduju sposobnost čitanja, razumijevanja i interpretacije različitih vrsta tekstova, što ukazuje na to da će ovi učenici u budućnosti imati veće poteškoće sa snalaženjem u svakodnevnim životnim situacijama u suvremenome svijetu.

PISA  istraživanja nije natjecanje između zemalja, već praćenje trendova znanja kroz određene vremenske cikluse i uvid u podatke usporedive na međunarodnoj razini, što omogućuje da zemlje, ekonomije i obrazovni sustavi uče jedni od drugih.  Shodno tome, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje (APOSO) je, u suradnji s Organizacijom za ekonomski razvoj i suradnju (OECD), objavila preporuke proizišle iz rezultata, od kojih su najvažnije:

  • Razvoj čitalačke pismenosti, kao ‘majke svih pismenosti’ na svim razinama obrazovanja, počevši od predškolskog uzrasta s implementacijom Zajedničke jezgre definirane na ishodima učenja.
  • Prevladavanje poteškoća u nastavnome procesu i okružju za učenje jačanjem nastavničkih kompetencija i zadovoljavanjem učeničkih potreba za učenjem i stjecanjem znanja i vještina
  • Razvoj novih elemenata strategije ocjenjivanja na državnoj i/ili nižim razinama radi ojačavanja procesa evaluacije i praćenja definiranih ishoda učenja

Agencija planira provedbu intenzivnih aktivnosti na diseminaciji preporuka među stručnom javnošću i rad sa svima onima koji mogu izravno doprinijeti realizaciji preporuka. Već za 16.12. najavljena je stručna konferencija i radionica na kojoj će se konkretizirati prvi koraci.

Temelj svakog uspješnog društva jeste ulaganje u mlade – stoga učenici, roditelji, prosvjetni djelatnici i cjelokupna javnost u Bosni i Hercegovini, imaju pravo zahtijevati kvalitetno i svrsishodno obrazovanje.

Agencija će nastaviti s radom na lobiranju za sudjelovanjem BiH u PISA istraživanju i 2021. godine kako bi se kontinuiranim sudjelovanjem osiguralo praćenje trendova znanja koji donose dugoročnu korist.  U tom smislu, apelira se na Predsjedništvo BiH da žurno odobri potpisivanje ugovora o sudjelovanju, kako bi se na vrijeme ispoštovali iznimno strogi rokovi i procedure OECD-a.

Na dobivene rezultate PISA istraživanja ne može se utjecati, ali svatko u svome domenu može učiniti sve kako bi se pokrenule prijeko potrebne reforme.  Zajedno pokrenimo unapređenje obrazovanja!

Cjelovito izvješće za Bosnu i Hercegovinu možete preuzeti klikom na sljedeću poveznicu

PISA 2019 izvješće za BiH

PREZENTACIJE S DOGAĐAJA:

1. PISA 2018 izvješće za BiH, Maja Stojkić – Ravnateljica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje

2. PISA 2018 izvješće za BiH, Tanja Bastianić – Predstavnica OECD-a

3. PISA 2018 izvješće za BiH, I dio, Žaneta Džumhur – Pomoćnica ravnateljice Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje

4. PISA 2018 izvješće za BiH, II dio, Žaneta Džumhur

5. PISA 2018 izvješće za BiH, Dženana Hrusemović – vanr. profesorica, Univerzitet u Sarajevu

6. PISA 2018 izvješće za BiH, Ivana Zečević – vanr. profesorica, Univerzitet u Banja Luci

7. PISA 2018 izvješće za BiH, Anita Lukenda – docentica, Sveučilište u Mostaru