Konferencijom naziva „Kad se eTwinning voli, tad je dobrobit u školi“ Agencija za predškolsko osnovno i srednje obrazovanje proslavila je deset godina eTwinning u Bosni i Hercegovini. Tоkom konferencije predstavljeni su sveobuhvatni rezultati dosadašnjeg rada te dodijeljene nagrade i priznanja istaknutim eTwinner-ima.
Povodom obilježavanja desete obljetnice eTwinning projekta u Bosni i Hercegovini, u Mostaru je održana svečana konferencija naziva „Kad se eTwinning voli, tad je dobrobit u školi“ tоkom koje su predstavljeni sveobuhvatni rezultati desetogodišnjeg djelovanja eTwininng-a u Bosni i Hercegovini te dodijeljene nagrade i priznanja istaknutim eTwinner-ima. Konferenciji su, pored zaposlenih u Agenciji prisustvovali brojni gosti, odgojno-obrazovni radnici i predstavnici nadležnih obrazovnih vlasti u BiH.
Svečanu konferenciju otvorila je direktorica Agencije, gospođa Maja Stojkić, osvrnuvši se kratko na proteklih 10 godina djelovanja eTwinning-a i Agencije kao Državne službe za podršku eTwinning korisnicima. U uvodnom dijelu, nazočnima se obratila i gospođa Aida Terzić, zamjenica direktorice i državna koordinatorica eTwinning projekta, koja je predstavila brojne aktivnosti provedene u saradnji s domaćim i stranim odgojno-obrazovnim institucijama. Pozitivna iskustva i primjere dobre prakse sa učesnicima konferencije podijelile su eTwinning ambasadorice, Lejla Hujdur i Melisa Husejnović. Na eTwinning konferenciji predstavljena je i Platforma za obrazovanje odraslih – EPALE od strane zamjenice ravnateljice Agencije Milane Popržen.
Tokom prvog dana Konferencije, održana je i radionica s predstavnicima obrazovnih vlasti u Bosni i Hercegovini na kojoj su predstavljena postignuća eTwinning-a u Bosni i Hercegovini te je naglašena važnost kontinuirane podrške obrazovnih vlasti ovom projektu u BiH.
Drugog dana konferencije istaknutim eTwinner-ima su dodijeljene nagrade i priznanja, a izloženi su i planovi za dalji razvoj eTwinning-a u Bosni i Hercegovini. Nagrade su dodijeljene:
- Azri Salihović – za najistaknutijeg eTwinner-a u 2023/2024. godini;
- Ivani Katić – za najuspješniji projekt u 2023/2024. godini u kategoriji predškolskog odgoja i obrazovanja „Velika otkrića malih znanstvenika“;
- Jovani Ostojić Bjelić – za najperspektivnijeg eTwinner-a u 2023/2024. godini;
- Lejli Hujdur – za najboljeg eTwinning ambasadora u 2023/2024. godini;
- Melisi Husejnović – za najuspješniji projekt u 2023/2024. godini u kategoriji predmetne nastave/osnovna škola za projekt: „Matematika u pokretu“;
- Mireli Tičinović – za najuspješniji projekt u 2023/2024. godini u kategoriji srednjih stručnih škola „Od učionice do zvijezda 2024“;
- Školi Richmond Park International Secondary School, Sarajevo – za najistaknutiju „eTwinning školu“ u 2024. godini;
- Snežani Stević – za najuspješniji projekt u 2023/2024. godini u kategoriji razredne nastave „Ljepota čitanja 4“.
Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, kao Državna služba za podršku, provodi eTwinning projekt u Bosni i Hercegovini te pruža savjete i pomoć eTwinner-ima u svim fazama realizacije eTwinning projekta. Agencija, također, u svojstvu Državne službe za podršku, dodjeljuje državne oznake kvaliteta i nagrade, organizira radionice, seminare, konferencije i webinare, finansira odlaske na profesionalna usavršavanja te prati rad i napredak registrovanih korisnika. Sve aktivnosti se odvijaju u saradnji s Izvršnom agencijom za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu (EACA) te finansijsku podršku Evropske komisije.
eTwinning je zajednica odgojno-obrazovnih ustanova u Evropi koja povezuje zaposlenike škola i predškolskih ustanova s ciljem zajedničkog pokretanja i provedbe online projekata, razmjene ideja i primjera dobre prakse, povezivanja učenika i obogaćivanja nastave. eTwinning promoviše saradnju škola korištenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija, pružajući podršku, alate i usluge te mogućnosti besplatnog i kontinuiranog online stručnog usavršavanja.