Слика: Volodymyr Hryshchenko / Unsplash.com
Како је већина образовних институција широм Европе затворена због кризе корона вируса, улажу се велики напори како би се подржали наставници, родитељи и дјеца у суочавању и осигуравању континуитета у учењу. У том контексту установе предшколског васпитања и образовања (ECEC) сусрећу се с читавим низом специфичних изазова.
Ове установе имају првенствен циљ пружања подршке родитељима у бризи о дјеци, родитељима који су на првој линији, подржавајући здравствени систем и друштво у цјелини. Многи стручњаци из ECEC-а још увијек раде, али без одговарајуће хигијенске заштите и гдје физичко дистанцирање није опција − ко би могао хранити дијете на 1,5 метара удаљености? Из дана у дан се стварају нови професионални тимови, често на новим локацијама, с новим породицама и дјецом.
Док су неке установе за предшколско васпитање и образовање остале отворене, друге су се затвориле − слиједећи државна упутства или због недостатка дјеце која их похађају. У неким земљама особље може имати користи од одређених мјера у периоду привремене незапослености. У другим случајевима се од њих тражи да подрже здравствени систем у болницама или да помогну у бризи за старије особе.
Установе предшколског васпитања и образовања, посебно приватне установе, могу имати велике посљедице без финансија. Кључно је да мрежа институција предшколског васпитања и образовања остане јака и да ниједна установа не нестане, чиме се додатно смањује сама понуда. Професионалци су посебно забринути због дјеце из рањивих категорија, за коју ове установе могу пружити заштиту од сиромаштва или насиља у кући и бити корак ка бољој будућности.
Бројни професионалци у предшколским установама покушавају да изнова уче − изазов је ако не можете или не желите, све то организовати онлајн. То зависи и од доступности родитеља, који су често преплављени властитим одговорностима.
Једна од забринутости је да ће криза довести до тога да ће запосленици у предшколским установама почети да напуштају своју професију, која је и овако у многим земљама у недостатку. Ипак, широм Европе их видимо како непрестано показују своју професионалност и страст према својој улози − и дају наду у будућност.
Да ли се и ви суочавате с различитим изазовима? Да ли имате идеје или препоруке које можете да подијелите? Немојте оклијевати да напишете коментар!
Преузето са: https://www.schooleducationgateway.eu/hr/pub/latest/news/coronavirus-crisis-ecec.htm