У просторијама Europe House Мостар, 15. априла 2025. године, одржан је eTwinning инфо дан, посвећен eTwinning платформи и теми активног грађанства. Организатор догађаја била је Агенција за предшколско, основно и средње образовање, која је и ове године дала кључан допринос реализацији овог значајног догађаја.
eTwinning инфо дан окупио је бројне наставнике, ученике и представнике образовних институција из Босне и Херцеговине и региона, с циљем размјене искустава и промоције европских образовних иницијатива.
Програм је започео интерактивном радионицом за ученике на тему „Активно грађанство“, коју је водила Јосипа Чоко из Основне школе Владимира Павловића из Чапљине. Ученици су кроз практичне активности разговарали о важности партиципације, грађанских права и одговорности, развијајући свијест о свом доприносу заједници.
Након тога, присутнима се обратила Маја Стојкић, директорица Агенције, истичући важност повезивања образовних установа путем ESEP/eTwinning платформе, као и континуиране подршке наставницима у развоју савремених и интерактивних приступа настави.
Један од централних дијелова програма била је презентација примјера добре праксе на eTwinning платформи. Азра Шоше, eTwinning амбасадорка из ОШ „Бијело Поље“, и Јосип Цвитановић из Средње школе Метковић (Хрватска), представили су успјешне пројекте сарадње и размјене знања међу школама. Посебно је истакнута кључна улога Азре Шоше у промоцији и имплементацији eTwinning иницијатива, као и њен допринос у организацији и реализацији самог догађаја.
Овај сегмент програма посебно је нагласио значај регионалне сарадње између образовних институција Босне и Херцеговине и Хрватске, која доприноси јачању интеркултурног дијалога, међусобног разумијевања и заједничког дјеловања на европском образовном простору.
Завршни дио догађаја обиљежила је панел дискусија под називом „Европска перспектива активног грађанства кроз eTwinning“, у којој су учествовали представник Агенције за предшколско, основно и средње образовање, представници образовних власти из Босне и Херцеговине, као и истакнути еТвинери из Босне и Херцеговине и Републике Хрватске. Током дискусије наглашена је важност оснаживања улоге ученика и наставника у локалним заједницама кроз употребу дигиталних алата и међународну сарадњу.
Закључено је да eTwinning платформа представља снажан алат за развој интеркултуралног дијалога, дигиталних компетенција и активног грађанства међу младима, те да је њена шира имплементација има кључну улогу у унапређењу образовног система у складу са европским стандардима. Такође, истакнуто је да регионална сарадња, посебно између школа из Босне и Херцеговине и Хрватске, има велики потенцијал за стварање одрживих партнерстава и заједничких образовних иницијатива.