U Sarajevu je, od 23.do 26.augusta 2018.godine, održana jubilarna 10. regionalna konferencija edukatora i edukatorica “Nastavnici u akciji“ u organizaciji Centra za obrazovne inicijative StepbyStep.Konferencija je obilovala primjerima dobre prakse, inovativnim metodama u nastavi i radionicama edukatora iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Na samoj konferenciji bio je prisutan i veliki broj aktivnih eTwinnera iz Bosne i Hercegovine.

Jedna od paralelnih sesija bila je rezervisana za predstavljanje eTwinning projekta “Svjetski dan štednje 2017“. O ovom projektu su govorile Edita Vuković Antolović, Nada Sokolović i Tamara Malkoč.

Ciljevi ove prezentacije bilisu:
– promovisati eTwinningkao moderni alat savremene učionice
– podstaknuti edukatore i edukatorice da se registruju na eTwinning portal i uzmu aktivno učešće u svom profesionalnom usavršavanju
– podstaknuti učesnice i učesnike da se aktiviraju kroz eTwinningprojekte.

U prvom dijelu sesije učesnici konferencije informisani su o nastanku, značaju i svrsi eTwinning-a, eTwinning portalu i sadržajima koje nudi,iskustvima i dugogodišnjoj praksi, o samim korisnicima portala, te o eTwinning-u u Bosni i Hercegovini.

Drugi dio sesije odnosio se na predstavljanje projekta „Svjetski dan štednje 2017“.
Edita Vuković Antolović predstavila je aktivnosti realizovane u vrtićima, Nada Sokolović u osnovnim školama i Tamara Malkoč u srednjim školama.
U prezentaciji eTwinning projekta “Svjetski dan štednje 2017” prikazani su primjeri uzajamnog učenja i saradnje vrtića, osnovnih i srednjih škola iz Bosne i Hercegovine.
U ovom projektu djeca i učenici su istraživali o novcu, štednji, vodili dnevnik štednje/potrošnje, sami su štedjeli novac, učestvovali u kvizovima znanja o starom novcu, pravili štedne kasice, bankomat, stripove, puzzle, posjetili banku, muzej, pravili svoju izložbu starog novca u školi, istraživali o drugim školama, učesnicima u projektu, učestvovaliu debatama i koristili razne metode aktivnog učenja, te se upoznali sa upotrebom novih web-alata.
Učesnici konferencije bili su u prilici pogledati i dodatni materijal: kasice, stari novac i primjere štampanih anketa.

Na kraju je istaknuto koje su koristi od ovog projekta i upućen je poziv učesnicima konferencije da učestvuju u narednom projektu „WorldSavingsDay 2018“.

Pripremila
Fatima Kličić, eTwinning ambasadorica