Važnost kritičkog razmišljanja u digitalno doba

Prof.dr. Lejla Turčilo, 18. 05. 2021. godine u 19 sati

 

Iz definicije medijske i informacijske pismenosti (MIP), općeg razumijevanja, ali i same suštine MIP koncepta, proizlazi kritičko razmišljanje kao osnova odgovarajućeg razvoja MIP kompetencija, te njegove svakodnevne uporabe. Kritičko razmišljanje nije samo sebi svrha, već ima ključnu poveznicu između razvoja medijske i informacijske pismenosti i procesa donošenja informiranih i obrazovanih odluka, koje su nužne – pojedincu i njegovoj obitelji, te obrazovnom procesu, ali također i državi, društvu i za demokratski diskurs.

U društvu, koje je prošlo digitalnu transformaciju, i za nužan dizajn učenja za digitalno doba, kritičko razmišljanje koristi se za opisivanje oblika učenja, razmišljanja i analize koji nadilaze pamćenje i prisjećanje na informacije i činjenice. Kritičko razmišljanje krovni je pojam koji se može primijeniti na mnogo različitih oblika stjecanja znanja ili na širok raspon misaonih procesa. U svom najosnovnijem izrazu, kritičko se razmišljanje događa kada učenici analiziraju, procjenjuju, tumače ili sintetiziraju informacije i primjenjuju kreativnu misao kako bi stvorili argument, riješili problem ili zaključili.

Na trećoj radionici, koja će se održati 18. 05. 2021. godine u 19 sati, prof.dr. Lejla Turčilo govorit će o važnosti kritičkog razmišljanja u digitalnom dobu, to jeste njegove važnosti u kontekstu podučavanja medijske i informacijske pismenosti.

Pristup radionici je putem poveznice:

 

Join Zoom Meeting

https://zoom.us/j/99522962813?pwd=RDVKQ1dKUmM4VDAxblVnMHErLzVCUT09

 

Meeting ID: 995 2296 2813

Passcode: 080342