Slika: Volodymyr Hryshchenko / Unsplash.com

Kako je većina obrazovnih institucija širom Europe zatvorena zbog krize koronavirusa, ulažu se veliki napori kako bi se podržali nastavnici, roditelji i djeca u suočavanju i osiguravanju kontinuiteta u učenju. U tom kontekstu ustanove predškolskog odgoja i obrazovanja (ECEC) susreću se s čitavim nizom specifičnih izazova.

Ove ustanove imaju prvenstven cilj pružanja podrške roditeljima u brizi o djeci, roditeljima koji su na prvoj liniji, podržavajući zdravstveni sustav i društvo u cjelini. Mnogi stručnjaci iz ECEC-a još rade, ali bez odgovarajuće higijenske zaštite i gdje fizičko distanciranje nije opcija − tko bi mogao hraniti dijete na 1,5 metara udaljenosti? Iz dana u dan stvaraju se novi stručni timovi, često na novim lokacijama, s novim obiteljima i djecom.

Dok su neke ustanove za predškolski odgoj i obrazovanje ostale otvorene, druge su se zatvorile − slijedeći državne upute ili zbog nedostatka djece koja ih pohađaju. U nekim zemljama osoblje može imati koristi od određenih mjera u razdoblju privremene nezaposlenosti. U drugim se slučajevima od njih traži da podrže zdravstveni sustav u bolnicama ili da pomognu u skrbi za starije osobe.

Ustanove predškolskog odgoja i obrazovanja, posebno privatne ustanove, mogu imati velike posljedice bez financija. Ključno je da mreža institucija predškolskog odgoja i obrazovanja ostane jaka i da nijedna ustanova ne nestane, čime se dodatno smanjuje sama ponuda. Stručnjaci su posebno zabrinuti zbog djece iz ranjivih kategorija, za koju ove ustanove mogu pružiti zaštitu od siromaštva ili nasilja u kući i biti korak ka boljoj budućnosti.

Brojni stručnjaci u predškolskim ustanovama pokušavaju iznova učiti − izazov je ako ne možete ili ne želite, sve to organizirati mrežnim putem. To ovisi i o dostupnosti roditelja, koji su često preplavljeni vlastitim odgovornostima.

Jedna je od zabrinutosti da će kriza dovesti do toga da će zaposlenici u predškolskim ustanovama početi napuštati svoju struku, koja je i ovako u mnogim zemljama u nedostatku. Ipak, širom Europe ih vidimo kako neprestano pokazuju svoju stručnost i strast prema svojoj ulozi − i daju nadu u budućnost.

Suočavate li se i vi s različitim izazovima? Imate li ideje ili preporuke koje možete podijeliti? Nemojte oklijevati da napišete komentar!

Preuzeto sa: https://www.schooleducationgateway.eu/hr/pub/latest/news/coronavirus-crisis-ecec.htm