U kakvom će društvu sutra živjeti naša djeca?

Kako mogu u potpunosti sudjelovati u društvu budućnosti?

Odgovor se u velikoj mjeri nalazi u obrazovanju.

 

Obrazovanje igra presudnu ulogu u oblikovanju svijeta i njegovih građana. Odgojno-obrazovne ustanove  moraju biti mjesta na kojima se učenici odgajaju i obrazuju  kako bi imali aktivnu ulogu u svome društvu, ali i kako bi bili spremni za demokratsko sudjelovanje.

eTvinning, najveća zajednica za odgojno-obrazovne ustanove u ​​Europi, od 2005. godine pomogla je više od 700.000 nastavnika i milijun učenika da rade zajedno u europskim kolaboracijskim projektima, koristeći suradnju, komunikaciju, razmjenu ideja, vrijednosti i svega onoga što podrazumijeva unapređenje obrazovnih sustava.

Tijekom Godišnje konferencije 2019. koja se održala u Mandelieu, Francuska, od 24. do 26. listopada 2019. godine, više od 500 nastavnika iz cijele Europe imalo je prigodu uvidjeti kako eTvinning može doprinijeti:

  • njegovanju kulture demokratskog sudjelovanja u školama;
  • razvijanju vrijednosti, stavova, vještina, znanja i kritičkog razumijevanja učenika što će im omogućiti aktivno sudjelovanje u demokratskom životu;
  • istraživanju načina potpore nastavnicima kako bi pomogli mladima da izrastu u aktivne i odgovorne građane;
  • sudjelovanje na sesijama, umrežavanje na pedeset različitih radionica vodili su sudionike putem ka mjestu gdje odgoj i obrazovanje ispunjavaju demokraciju. To se desilo dijeljenjem najboljih praksi, istraživanjem novih načina podučavanja i inspiriranjem nastavnika za daljnje aktivnosti.

Također, konferencija je bila i svečanog karaktera jer su uručene nagrade za europske projekte po određenim oblastima i uzrasnim kategorijama. Bila je ovo prigoda da se pohvale najbolji projekti i nastavnici u Europi koji sudjeluju u eTwinning zajednici.

Bosnu i Hercegovinu su predstavljale  eTwinnerice: Mirela Avdibegović, nastavnica matematike u OŠ „Pofalići“, Sarajevo; Helena Bošnjak, nastavnica engleskoga jezika u OŠ „Uskoplje“, Uskoplje; Olivera Nedić, OŠ „Desanka Maksimović“, Stanari, i predstavnica Državne službe za potporu Branka Popić.

Također, jednu od radionica pod nazivom „Become an active citizen!“ održala je naša predstavnica Olivera Nedić. Svi komentari sudionika bili su na zavidnoj razini.

Zaključak Godišnje eTwinning konferencije je da s prilagođavanjem sadržaja i motivacijom nastavnika još krupnijim koracima idemo ka ostvarivanju eTwinning aktivnosti, ali samim tim i jačanju i unapređenju nastavničke profesije.