18.01.2021.

„Nikad nije bilo hitnije potrebe za internetom bez lažnih ili obmanjujućih podataka nego za vrijeme pandemije koronavirusa.

& nbsp; ( Europska komisija na Twitteru ).

Ove godine, 2021, eTwinning se usredotočio na dvije strane iste medalje: Medijsku pismenost, s jedne strane, a s druge strane kako se nositi s fenomenom dezinformacija i lažnih vijesti. Tijekom 2020. godine, godine pandemije koronavirusa, jasno je rečeno da je izloženost građana dezinformacijama glavni izazov i za odrasle i za djecu – učenike.

Medijska pismenost za sve pripremne aktivnosti za godinu 2020. u organizaciji Europske komisije, opisuje „medijsku pismenost“ kao sveobuhvatni izraz koji pokriva sve tehničke, kognitivne, društvene, građanske i kreativne kapacitete koji omogućuju građanima pristup medijima i kritičko razumijevanje medija kako bi mogli aktivno surađivati s njima.

Pod „dezinformacijama“  se podrazumijevaju provjerljivo lažne ili obmanjujuće informacije koje se stvaraju, prezentiraju i šire radi ekonomske koristi ili namjerne obmane javnosti i mogu nanijeti javnu štetu.

eTwinning promiče medijsku pismenost od samog početka, od 2005. usredotočujući se na integraciju digitalnih alata u svakodnevni život učitelja i učenika. Poseban naglasak dan je digitalnom građanstvu, s ciljem poticanja svijesti i odgovornosti učenika u korištenju digitalnih alata.

Područja koja pokriva eTwinning uključuju: digitalnu pismenost, digitalna i intelektualna prava i odgovornosti, digitalnu sigurnost i zaštitu podataka, digitalno  zakonodavstvo i pravila ponašanja, digitalnu dostupnost i digitalnu komunikaciju.

Tijekom 2021. promovirat ćemo medijsku pismenost i boriti se protiv dezinformacija kroz mnoge aktivnosti: od mogućnosti profesionalnog razvoja do mrežnih događaja i konferencija, od komunikacijskih kampanja i publikacija do istaknutih članaka na portalu.

Pridružite nam se u ovogodišnjoj pustolovini – i otkrijte s nama neprocjenjivu vrijednost istinitih informacija i kako ih otkriti.