Državna konferencija EPALE 2022 na temu „Inicijative o kreativnosti i kulturi u obrazovanju odraslih“ održana je u razdoblju od 14. – 15. prosinca 2022. godine u Tesliću. Organizator i domaćin konferencije bila je Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje unutar koje djeluje Državni tim za podršku EPALE u Bosni i Hercegovini. Konferencija je okupila preko 50 predstavnika iz različitih institucija BiH, predstavnika nevladinoga sektora, providera obrazovanja i praktičara iz oblasti obrazovanja odraslih. EPALE zajednica imala je u 2022. godini 4 usporedne teme: mladi odrasli, inovativni pristupi za revoluciju vještina, zajednice koje uče i kreativnost i kultura za socijalnu koheziju. Upravo o temi kreativnost i kultura govorilo se tijekom dvodnevne Državne EPALE konferencije 2022.
Potičući međukulturalni dijalog i podržavajući individualno osnaživanje i demokratsku svijest kod odraslih učenika, kulturno obrazovanje je glavni pokretač društvene kohezije. Tijekom ovogodišnje EPALE konferencije sudionici su imali prigodu za razmjenom mišljenja i iskustava o inicijativama u kreativnosti i kulturi u obrazovanju odraslih, istraže multidisciplinarne kulturne prostore, kao što su knjižnice i da saznaju o novim inicijativama i projektima koje implementiraju knjižnice iz zemlje i regije.
U prvome dijelu drugoga dana konferencije primjere dobre prakse prezentirale su predstavnice Narodne i univerzitetske knjižnice Republike Srpske, gđa Aleksandra Rendić i gđa Lana Šaula koje su govorile o ulozi knjižnice kao inspirativnome kulturnom prostoru u razvoju vještina i (ne)formalnome obrazovanju odraslih. Predstavnik knjižnica iz regije, g. Bojan Kundačina govorio je o „Unaprjeđenju ključnih građanskih vještina u eri postistine: Novinska pismenost i kritičko mišljenje” i predstavio projekt ESSENTIAL koji implementira Knjižnica grada Beograda u Republici Srbiji.
U fokusu Državne konferencije EPALE ove godine, uz kulturu i kreativnost, bila je i tema komunikacija. Sudionici konferencije imali su prigodu saznati više o Poticajnome komuniciranju u obrazovanju odraslih tijekom plenarnoga izlaganja prof. dr. Aleksandra Bogdanića, redovitoga profesora Katedre za novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih znanosti Univerziteta u Banja Luci.
Uz inspirativno plenarno izlaganje prof. Bogdanića, u okviru drugoga dana konferencije, održane su i tri paralelne radionice na temu „Jezik poticajnoga komuniciranja“ gdje je bila mogućnost za upoznavanjem obilježja poticajnoga komuniciranja i njegove primjene u obrazovanju odraslih. „Poticajno komuniciranje daje dobre rezultate u obrazovanju, na radnome mjestu, u zdravstvu i drugdje. Stoga je korisno i plodonosno i u obrazovanju odraslih, neovisno o didaktičko-metodičkome pristupu“, zaključio je profesor Bogdanić.
Sve prezentacije i materijali korišteni programa konferencije dostupni su putom EPALE resursa.