U prostorijama Europe House Mostar, 15. aprila 2025. godine je održan eTwinning info dan, posvećen eTwinning platformi i temi aktivnog građanstva. Organizator događaja bila je Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, koja je i ove godine dala značajan doprinos realizaciji ovog važnog događaja.
eTwinning info dan je okupio brojne nastavnike, učenike i predstavnike obrazovnih institucija iz Bosne i Hercegovine i regije, s ciljem razmjene iskustava i promocije evropskih obrazovnih inicijativa.
Program je započeo interaktivnom radionicom za učenike na temu „Aktivno građanstvo“, koju je vodila Josipa Čoko iz Osnovne škole Vladimira Pavlovića iz Čapljine. Učenici su kroz praktične aktivnosti razgovarali o važnosti participacije, građanskih prava i odgovornosti, razvijajući svijest o vlastitom doprinosu zajednici.
Nakon toga, prisutnima se obratila Maja Stojkić, direktorica Agencije, ističući važnost povezivanja obrazovnih ustanova putem ESEP/eTwinning platforme te kontinuirane podrške nastavnicima u razvoju savremenih i interaktivnih pristupa nastavi.
Jedan od centralnih dijelova programa je bila prezentacija primjera dobre prakse na eTwinning platformi. Azra Šoše, eTwinning ambasadorica iz OŠ „Bijelo Polje“, i Josip Cvitanović iz Srednje škole Metković (Hrvatska) su predstavili uspješne projekte saradnje i razmjene znanja među školama. Posebno je istaknuta ključna uloga Azre Šoše u promociji i implementaciji eTwinning inicijativa, kao i njen doprinos u organizaciji i realizaciji samog događaja.
Ovaj dio programa je posebno naglasio važnost regionalne saradnje između obrazovnih institucija Bosne i Hercegovine i Hrvatske, koja doprinosi jačanju interkulturnog dijaloga, međusobnog razumijevanja i zajedničkog djelovanja na evropskom obrazovnom prostoru.
Završni dio događaja obilježila je panel diskusija „Evropska perspektiva aktivnog građanstva kroz eTwinning“, u kojoj su učestvovali predstavnica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, predstavnici obrazovnih vlasti iz Bosne i Hercegovine, te istaknuti eTwinner-i iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Tokom diskusije je istaknuta važnost osnaživanja uloge učenika i nastavnika u lokalnim zajednicama kroz upotrebu digitalnih alata i međunarodnu saradnju.
Zaključeno je da eTwinning platforma predstavlja moćan alat za razvoj interkulturalnog dijaloga, digitalnih kompetencija i aktivnog građanstva među mladima, te da njena šira implementacija ima ključnu ulogu u unapređenju obrazovnog sistema u skladu s evropskim standardima. Također je naglašeno da regionalna saradnja, posebno između škola iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, nosi veliki potencijal za stvaranje održivih partnerstava i zajedničkih obrazovnih inicijativa.