Deveta godišnja eTwinning konferencija pod nazivom „Budi IN! Budi eTwINer!” održana je 3. i 4. oktobra na Vlašiću.

Konferencija je okupila 75 učesnika eTwinning zajednice iz Bosne i Hercegovine: odgajatelje, učitelje, nastavnike iz osnovnih škola i profesore iz srednjih škola, stručne saradnike, bibliotekare, direktore odgojno-obrazovnih ustanova i predstavnike Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.

 Konferenciju je otvorila Maja Stojkić, direktorica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, dok je uvodni motivacijski govor održala Nataša Vrapčević, eTwinning ambasadorica iz Srbije.

U toku konferencije realizovane su plenarne sesije u cilju informisanja učesnika  pregledom stanja u eTwinning zajednici u BiH, uz prezentaciju postignuća i planova do kraja 2023. godine.

Organizovano je 9 tematskih radionica na različite teme, a koje su u fokusu imale Godišnju eTwinning temu 2023 s diskretnom konekcijom na Godišnju eTwinning temu 2024. Radionice su vodile eTwinning ambasadorice i eTwinning ambasador te članice Državne organizacije za podršku eTwinning-u u Bosni i Hercegovini, uz sjajan prezentatorski angažman istaknutih i višestruko nagrađivanih eTwinner-a.

Drugi dan konferencije je u potpunosti bio posvećen kvalitetu i kriterijima kvaliteta u eTwinning-u, a obogatili smo ga izuzetnim Sajmom aktivnih eTwinning projekata, kao prilikom za upoznavanje, učenje, umrežavanje i saradnju u postojećim i budućim eTwinning projektima i inicijativama.

Tradicionalno, upriličena je svečana ceremonija dodjele eTwinning nagrada i priznanja. Na osnovu glasanja članova eTwinning zajednice i posebnih kriterija postavljenih od strane Centralne službe za podršku, Evropske komisije i Državne organizacije za podršku eTwinning-u u Bosni i Hercegovini, dodijeljene su nagrade u sljedećim kategorijama:

  • Najbolji eTwinning ambasador – Nada Sokolović, JU OŠ „Osman Nakaš“ Sarajevo;
  • Najinovativniji eTwinner – Senida Čeljo, JU Srednja ekonomska škola, Sarajevo;
  • Najistaknutiji eTwinner – Lejla Hujdur, JU Srednja ekonomska škola, Sarajevo;
  • Oznaka za najbolju eTwinning školu – JU OŠ „Bijelo Polje” Potoci, Mostar;
  • Izuzetna promocija eTwinning-a s ciljem profesionalnog razvoja nastavnika u BiHSelma Mahmić, JU OŠ „Kiseljak 1” Bilalovac u Kiseljaku;
  • eTwinner-i čiji su projekti nominovani za eTwinning Evropsku nagradu – Edita Vuković-Antolović, J.P.U. „Ivančica” Usora, projekt “Our heritage for sustainable future“;
  • Mira Vidaković, JU OŠ „Aleksa Šantić“ Osmaci, projekt The beauty of reading 3/Ljepota čitanja 3“;
  • Vesna Ivančević, JU OŠ „Osman Nuri Hadžić“, Sarajevo, projekt “STEAM Dream Team“;
  • Senida Čeljo, JU Srednja ekonomska škola Sarajevo – projekt Action time“.

Na takmičenju „Obilježavanje Dana planete Zemlje“ nagrađeni su:

  • Prvim mjestom: nastavnica Melisa Husejnović
  • Drugim mjestom: nastavnica Merima Pjanić
  • Dva treća mjesta: Eko družina vrtića „Maslačak” i Ekološka sekcija JU Prve osnovne škole Zavidovići.

Na takmičenju „Obilježavamo eTwinning dan“ nagrađeni su:

  • Prvim mjestom: nastavnica Armansa Spahić
  • Drugim mjestom: direktorica predškolske ustanove Sanela Dolić
  • Trećim mjestom: nastavnica Selma Islamović-Karabdić.

Pored eTwinning priznanja i nagrada, dodijeljene su i zahvalnice  voditeljima radionica i prezentatoricama i prezentatorima na konferenciji: eTwinning ambasadoricama Nataši Vrapčević, Azri Šoše, Lejli Hujdur, Fatimi Kličić, Nadi Sokolović, Snežani Stević, Danki Milić-Kezunović, eTwinning ambasadoru Milošu Džokoviću, eTwinner-ima Alisi Bravić, Edini Fišeković-Ibišević, Elviri Jašarbašić, Dajani Ostojić, Mireli Avdibegović, Dragani Arsić, Merhunisi Čerkez i Dini Mulaliću.

Konferenciju je zatvorila Alisa Ibraković, eTwinning koordinatorica za Bosnu i Hercegovinu.

Pozivamo vas da se pridružite eTwinning zajednici i zajedno sa kolegama i saradnicima iz brojnih država Evropske unije i šire krenete na uzbudljivo eTwinning profesionalno putovanje!