Značaj kritičkog mišljenja u digitalnom dobu
Prof.dr. Lejla Turčilo, 18.05.2021.godine u 19 sati
Iz definicije medijske i informacijske pismenosti (MIP), općeg razumijevanja, ali i same suštine MIP koncepta, proizlazi kritičko mišljenje kao osnov za adekvatan razvoj MIP kompetencija, te njegovu svakodnevnu upotrebu. Kritičko mišljenje nije svrha samo sebi, već ima ulogu ključne poveznice razvoja medijske i informacijske pismenosti i procesa donošenja informisanih i obrazovanih odluka, koje su nužne – kako za pojedinca i njegovu porodicu, tako i za obrazovni proces, ali i države, društva i demokratski diskurs.
U društvu, koje je doživjelo digitalnu transformaciju, kao neophodan dizajn učenja za digitalno doba, kritičko mišljenje se koristi za opisivanje oblika učenja, mišljenja i analize koji nadilaze pamćenje i prisjećanje informacija i činjenica. Kritičko mišljenje je krovni pojam koji se može primijeniti na mnoge različite oblike sticanja znanja ili na širok spektar misaonih procesa. U svom najosnovnijem izrazu, kritičko se razmišljanje događa kada učenici analiziraju, vrednuju, tumače ili sintetišu informacije i primjenjuju kreativnu misao da bi stvorili argument, riješili problem ili zaključili.
Na trećoj radionici, koja će se održati 18.05.2021. godine u 19 sati, prof.dr. Lejla Turčilo govorit će značaju kritičkog mišljenja u digitalnom dobu, to jeste njegovog značaja u kontekstu podučavanja medijske i informacijske pismenosti.
Pristup radionici je putem linka:
Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/99522962813?pwd=RDVKQ1dKUmM4VDAxblVnMHErLzVCUT09
Meeting ID: 995 2296 2813
Passcode: 080342