Nastavnici početnici često doživljavaju šok stvarnosti: nesklad između vještina i ambicija stečenih tokom obrazovanja i stvarnih uslova rada. Povrh toga, nepredviđeni obrazovni izazovi uzrokovani pandemijom zahtijevaju visok nivo profesionalne adaptacije.
Na pitanja da daju svoje mišljenje o radu u trenutnim uslovima bili su zabrinuti zbog nedostatka resursa, vlastitog radnog opterećenja i nedovoljnih mogućnosti dodatnog profesionalnog razvoja. Razni aspekti njihovog nezadovoljstva i nesigurnosti postali su posebno očigledni tokom pandemije Covid-19 i odjekivali su zabrinutostima svih nastavnika: nedostatak rutine; nedovoljna direktna komunikacija sa učenicima; nema dovoljno digitalnih alata i uređaja i briga za socijalno ugrožene učenike.
Nastavnike početnike posebno je zabrinjavalo:
- Nedostatak iskustva u nastavi u učionici
- Poteškoće s donošenjem odluka i rješavanjem problema u virtuelnom profesionalnom polju
- Nedovoljno pružanje ciljane podrške i mogućnosti mentorstva
- Suočavanje sa emocionalnim porukama učenika i roditelja
- Otkazivanje seminara na licu mjesta za nastavnike početnike
- Manje mogućnosti fakultetske komunikacije i društvenog umrežavanja s kolegama
- Nedostatak povratnih informacija o različitim aspektima njihove nastave
- Tehnološki izazovi i izazovi u IKT vještinama
- Zabrinutost zbog jednakih mogućnosti i praznina u učenju učenika
Treba istražiti da li su nastavnici početnici reagovali fleksibilnije i efikasnije od svojih iskusnih kolega tokom pandemije. Ako je to slučaj, razlozi mogu uključivati:
- Njihov visok afinitet prema inovativnim oblicima nastave i učenja
- Njihova manja razlika u godinama u odnosu na učenike, tako da se komunikacijske barijere bolje prevladavaju
- Njihova visoka motivacija da pomognu učenicima u najnepovoljnijem položaju, zbog čega je veća vjerovatnoća da ostanu u kontaktu s njima ili barem pokušaju biti u kontaktu.
Drastična iskustva poput nedavnih zatvaranja škola mogu nas dovesti do obrazovnih inovacija. Mnogi nastavnici početnici nezadovoljni su tradicionalnim oblicima nastave i mogu ovdje igrati značajnu ulogu ako se početno obrazovanje nastavnika koristi produktivno.
Konkretno, treba dati prioritet:
- Testiranjima i primjeni različitih oblika digitalnog učenja i podučavanja
- Poboljšanje individualizacije: kako se koriste grupe za učenje, podučavanje, mentorstvo, onlajn izvori i alati za samoprocjenu
- Naučiti kako efikasno podržati učenike u nepovoljnom položaju, s više individualizacije i priznavanjem uloge škola u stvaranju okruženja za učenje.
Prof. Erna Nairz-Virt (Wirth), voditeljica Odjeljenja za nauku o obrazovanju na Univerzitetu za ekonomiju i poslovanje u Beču. Članica je uredničkog odbora Evropskog kompleta alata za škole.