Slika: hamza tightza / Unsplash.com

 

Evropska komisija objavila je 30. septembra 2020. dvije nove komunikacije, a svaka je imala za cilj pojačati podršku nastavnicima i učenicima unutar zemalja i među zemljama. Kratko ćemo pogledati šta to znači za škole.

Evropsko obrazovno područje

Sa svojom vizijom Evropskog obrazovnog prostora, koja će se postići do 2025. godine, Komisija predlaže nove inicijative, veće ulaganje i snažniju saradnju država članica kako bi pomogla svim Evropljanima svih dobnih skupina da iskoriste bogatu ponudu obrazovanja i osposobljavanja u EU. Kvalitet, uključenost i “zeleno” ključne su riječi.

Za škole će biti posebno važno predloženo usmjeravanje na:

  • Rješavanje problema nedostataka i promoviranje dobrobitiu školskom obrazovanju;
  • Podržati mobilnosti priliku učiteljima i učenicima da uče i cvjetaju izvan svog trenutnog konteksta;
  • Karijeru učitelja i voditelja škole. 

Finansiranje iz Evropskog plana za oporavak (NextGenerationEU) i programa Erasmus+ bit će važno za ostvarenje ovoga.

Akcijski plan za digitalno obrazovanje 2021‒2027.

Akcijski plan za digitalno obrazovanje  ocrtava viziju Evropske komisije za visoke kvalitete, uključujući i dostupno digitalno obrazovanje u Evropi. Poziv je na akciju za jaču saradnju na evropskoj razini kako bi se:

  • Učilo iz krize COVID-19, u toku koje se tehnologija koristi u mjerilima koja nikada prije nisu viđena u obrazovanju i osposobljavanju;
  • Pomoglo da sistemi obrazovanja i osposobljavanja odgovaraju digitalnom dobu.

U njemu se navode konkretne radnje koje će vam pomoći u:

  • Resursima, internetska veza, digitalna oprema i softver te mrežni materijal za učenje;
  • Digitalnoj kompetenciji učitelja,kako u stvaranju značajnih iskustava učenja za učenike, tako i u pristupu mrežnim mogućnostima profesionalnog razvoja;
  • Kombiniranom učenjui ulozi koju digitalni alati mogu igrati u podršci ne samo podučavanju i učenju već i komunikaciji između škola i porodica, s drugim školama i između školskih vlasti.