Tokom 2020. godine godišnja eTwinning tema su klimatske promjene i ekološki izazovi.

Kako podučavati o klimatskim promjenama i održivosti životne sredine?

Kakva se podrška može pružiti nastavnicima kako bi mogli najbolje obraditi teme u učionici i učestvovati u promjenama?

Već 15 godina eTwinning aktivno podržava angažiranje nastavnika na razne načine i po pitanju različitih tematskih oblasti.

Tokom Konferencije eTwinneri su imali priliku učiti od stručnjaka i svojih kolega, razmjenjivati ideje i iskustva i ostvarivati novu saradnju i komunikaciju s različitim nastavničkim profilima pronalazeći inspiraciju i stvaranjem pozitivne promjene za odgojno-obrazovne ustanove ‒ školske zajednice.

Zbog nemogućnosti organizacije kontakt-konferencije usljed pandemije COVID-19, ova je konferencija bila potpuno online. Konferencija se realizirala u planiranim satnicama od 22. do 24. oktobra 2020. godine i okupila je više od 600 nastavnika iz 44 zemlje koje učestvuju u ovoj velikoj zajednici, zajednici koja broji 845.404 nastavnika, 211.858 škola i 111.739 projekata.

Bosnu i Hercegovinu su predstavljale eTwinnerice: Lejla Hujdur, profesorica Matematike u Srednjoj ekonomskoj školi Sarajevo, Dijana Dorfer-Galijašević, učiteljica iz Оsnovne škole Safvet-beg Bašagić Sarajevo, i Belma Alihodžić, profesorica Matematike u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji u Sarajevu. Posebna radionica za predstavnike ministarstava obrazovanja svih zemalja učesnica, kao i svake godine, realizirana je na uobičajen način, ovog puta na temu eTwinning mogućnosti posebno u vezi s njegovim djelovanjem u periodu potpune izolacije i zatvorenih škola. Ovoj su radionici prisustvovale predstavnica Ministarstva civilnih poslova Sanela Turković i predstavnica Državne službe za podršku Branka Popić.

Nastavnici su imali priliku izabrati nekoliko od 40 ponuđenih radionica koje su se realizirale u ova tri dana. Prvi je dan bio svečarskog karaktera, s pozdravima iz svih zemalja učesnica ovog programa kao i s veličanstvenom, već tradicionalnom ceremonijom dodjele eTwinning nagrada.

Nedavna kriza povezana s izbijanjem pandemije COVID-19, koja je rezultirala zatvaranjem škola, pokazala je da je eTwinning „moćno sredstvo“ koje pomaže nastavnicima u rješavanju internetskog obrazovanja i nastave na daljinu. Više nego ikad nastavnicima je bila potrebna zajednica s kolegama koja će im pomoći da se osjećaju manje izolirano, potrebno im je bilo mjesto gdje će imati priliku učiti od stručnjaka, ali isto tako dijeliti svoje pozitivne i kvalitetne prakse. U ovom teškom periodu hiljade novih nastavnika uključilo se u eTwinning, u ovu online zajednicu, imali su online predavanja i uključivali svoje učenike u nove projekte. Ovo je prilika koju ne trebaju propustiti ni nastavnici, ni škole, ni obrazovne vlasti, zaključak je i predstavnika ministarstava obrazovanja.

Bez obzira na online perspektivu i doživljaj, sve vrijeme se osjetio pravi duh eTwinninga, čiji je cilj unapređenje i napredak u ostvarivanju održive i snažne školske zajednice za buduća vremena.

Vjerujemo kako će ipak buduća vremena donijeti sa sobom godišnju konferenciju na koju nećemo putovati online putevima i gdje će se naše ekspresije o sreći, uživanju i privrženosti ovoj zajednici osjetiti i vidjeti uživo.

28.10.2020.

Tim eTwinninga BiH