Državna EPALE konferencija 2022 na temu „Inicijative za kreativnost i kulturi u obrazovanju odraslih“ održana je u periodu 14 – 15. 12. 2022. godine u Tesliću. Organizator i domaćin konferencije bila je Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje unutar koje djeluje Državni tim za podršku EPALE u Bosni i Hercegovini. Konferencija je okupila preko 50 predstavnika različitih institucija BiH, predstavnika nevladinog sektora, provajdera obrazovanja i praktičara iz oblasti obrazovanja odraslih.
EPALE zajednica je u 2022. godini imala 4 paralelne teme u fokusu: mladi odrasli, inovativni pristupi za revoluciju vještina, zajednice koje uče i kreativnost i kultura za socijalnu koheziju. Upravo o temi kreativnosti i kulture govorilo se tokom dvodnevne Državne EPALE konferencije 2022.
Podstičući dijalog među kulturama i podržavajući individualno osnaživanje i demokratsku svijest kod odraslih učenika, kulturno obrazovanje je glavni pokretač i pokretač društvene kohezije. Upravo iz tog razloga tokom ovogodišnje EPALE konferencije, učesnici su imali priliku razmijeniti mišljenja i iskustva o inicijativama u kreativnosti i kulturi u obrazovanju odraslih, istražiti multidisciplinarne kulturne prostore, poput biblioteka, te saznati o novim inicijativama i projektima koje implementiraju biblioteke iz zemlje i regiona.
U prvom dijelu drugog dana konferencije primjere dobre prakse prezentovale su predstavnice Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske, gđa. Aleksandra Rendić i gđa. Lana Šaula. One su govorile o ulozi biblioteke kao inspirativnog kulturnog prostora u razvoju vještina i (ne)formalnom obrazovanju odraslih. Predstavnik biblioteka iz regiona, gospodin Bojan Kundačina, govorio je o „Unapređenju ključnih građanskih vještina u eri postistine: Novinska pismenost i kritičko mišljenje” i predstavio projekt ESSENTIAL koji implementira Biblioteka grada Beograda u Republici Srbiji.
U fokusu Državne EPALE konferencije ove godine, osim kulture i kreativnosti je bila i komunikacija. Učesnici konferencije su imali priliku saznati više o Podsticajnoj komunikaciji u obrazovanju odraslih tokom plenarnog izlaganja prof. dr. Aleksandra Bogdanića, redovnog profesora Katedre za novinarstvo i komunikologiju Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci.
Pored inspirativnog plenarnog izlaganja profesora Bogdanića, drugog dana konferencije, održane su i tri paralelne radionice na temu „Jezik podsticajnog komuniciranja“ tokom kojih su učesnici konferencije imali priliku upoznati se sa osobinama podosticajnog komuniciranja i njegovoj primjeni u obrazovanju odraslih. „Podsticajna komunikacija daje dobre rezultate u obrazovanju, na radnom mjestu, u zdravstvu i drugdje. Stoga je korisna i plodonosna i u obrazovanju odraslih, bez obzira koji didaktičko-metodički pristup se koristi.“, zaključio je profesor Bogdanić.
Sve prezentacije i materijali korišteni tokom konferencijskog programa dostupni su putem EPALE reursa.